19
lipiec 2024, piątek
IMIENINY: Marcina, Wincentego, Wodzisława

TERAZ
zachmurzenie małe
26°
DZIŚ
bezchmurnie
27°
JUTRO
zachmurzenie duże
27°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Czerwiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

100 Dni

Kobierzyce pomagają uchodźcom


Mija sto dni od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Szacuje się, że w tym czasie do Polski przyjechało ponad 3,5 mln uchodźców, w tym kilka tysięcy do Gminy Kobierzyce. Od początku wojny Gmina wspiera ich w organizacji podstawowych spraw życiowych i urzędowych.

Obecnie na terenie Gminy Kobierzyce mieszka ponad 1700 uchodźców. Od początku inwazji Gmina udzieliła pomocy, wyżywienia i schronienia w obiektach gminnych ponad 300 uchodźcom. Na cele mieszkaniowe przystosowano 7 wiejskich świetlic. W tej chwili przebywa tam 100 uchodźców. Ponad 1600 uchodźców znalazło zakwaterowanie w domach prywatnych.

Najważniejszą potrzebą było dostarczenie uchodźcom podstawowych środków higienicznych, niezbędnej odzieży oraz żywności. W Gminie uruchomiono Punkt Zbierania i Wydawania Pomocy Rzeczowej dla Uchodźców który wydał około 50 ton darów. Obecnie punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14 w siedzibie Kobierzyckiego Ośrodka Kultury przy ulicy Ludowej 7 w Kobierzycach.

Rzeczowego wsparcia w działaniach Gminy udzieliły min. firmy: LG Electronics Wrocław, LG Electronics Polska, Merida, Amazon, Starion Wrocław, Starion Poland, Samaco Bielany Wrocławskie, Emsere Leiden, UWC Sp. z o.o.

W ramach jednorazowego świadczenia 300 zł w Gminie Kobierzyce wypłacono dotychczas 390 300 złotych. Za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy (tzw. 40 zł) wyliczono do wypłaty blisko 2 miliony 320 tysięcy złotych. Świadczenia te są finansowane ze środków przekazywanych przez Urząd Wojewódzki.

Jedną z najważniejszych formalności, załatwianych przez obywateli Ukrainy po przyjeździe do Gminy Kobierzyce jest PESEL. W Gminie Kobierzyce PESEL odebrało 1237 uchodźców. Numery wydawane są w Urzędzie na bieżąco.

W gminnych szkołach i przedszkolach uczy się około 350 dzieci ukraińskich uchodźców. Wszystkie zostały zaopatrzone w niezbędne artykuły i przybory szkolne. 9-u uczniów przystąpiło w tym roku do egzaminu 8-klasisty.

Gmina Kobierzyce przez cały czas aktywnie wspiera rynek pracy dla obywateli Ukrainy i ściśle współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy oraz pracodawcami.
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR