18
lipiec 2024, czwartek
IMIENINY: Kamila, Szymona

TERAZ
zachmurzenie duże
21°
DZIŚ
zachmurzenie duże
21°
JUTRO
bezchmurnie
27°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Czerwiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska 2017” w Bielanach Wrocławskich


Loga


Konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska 2017” w Bielanach Wrocławskich . 


W dniu 05 lipca 2017 r. Komisja Konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska 2017” złożona z  przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Moderatora Odnowy Wsi wizytowała wieś Bielany Wrocławskie uczestniczącą w programie „Odnowa Dolnośląskiej Wsi”. Do tegorocznej, dziewiątej  już edycji konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska”, zgłoszony został projekt wsi Bielany Wrocławskie w kategorii „Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi”, który został zrealizowany przez  Stowarzyszenie „Bielany dla Ciebie”.

Zgłoszone przedsięwzięcie pn.: ”Remont i modernizacja pomieszczeń w Bielanach Wrocławskich do celów aktywizacji i integracji mieszkańców” to innowacyjny i wzorcowy projekt, który wynikł z  oddolnej inicjatywy lokalnej społeczności.

Elżbieta Regulska – Honorowy Członek Stowarzyszenia, Przewodnicząca Rady Gminy Kobierzyce przygotowała krótką prezentację na temat historii powstania Grupy Odnowy Wsi i Stowarzyszenia oraz omówiła przedsięwzięcie. Potrzeby związane z powstaniem miejsca spotkań mieszkańców na terenie miejscowości Bielany Wrocławskie, a także plany związane z remontem i modernizacją budynku zostały zapisane w Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi. Utworzenie miejsca aktywizacji i integracji mieszkańców  przyczyniło się do zaspokojenia potrzeb społecznych i kulturowych, poprawy jakości życia oraz wpłynęło na wzrost atrakcyjności miejscowości. Takie możliwości dawał usytuowany w  samym centrum wsi przy dużym gminnym parkingu budynek po starej szkole. Stowarzyszenie „Bielany dla Ciebie zaadoptowała pomieszczenia na swoją siedzibę w budynku stanowiącym zasób parafii w oparciu o umowę dzierżawy. Stowarzyszenie  podjęło próbę pozyskania dofinasowania (we współpracy z Gminą Kobierzyce i gminnym koordynatorem Programu Odnowy Wsi) na  remont i modernizację budynku i w  2015 r. na realizację projektu pozyskało środki zewnętrzne z  Unii Europejskiej (z Urzędu Marszałkowskiego) w kwocie 49 995,08 zł z PROW 2007-2014 w ramach osi LIDER (z LGD Lider A4) oraz ok. 90 000,00 zł poprzez wkład pracy własnej, darowizny od sponsorów, członków, oraz wypracowanie środków finansowych przez organizację bali charytatywnych, festynów i wyprzedaży garażowej. Przedsięwzięcie  zostało zrealizowane  również  dzięki społecznemu zaangażowaniu członków Stowarzyszenia, którzy bezpośrednio przy robotach budowlanych przepracowali ok.130 godzin. Drugie tyle godzin pochłonęły prace wykończeniowe (kafelki, żyrandole, armatura w łazienkach i instalowanie urządzeń w kuchni).

Małgorzata Fiedler - Prezes Stowarzyszenia i Lider Grupy Odnowy Wsi omówiła działania i projekty, realizowane w wyremontowanym i zmodernizowanym obiekcie, w których mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy miejscowości (i nie tylko). Prowadzona działalność edukacyjna, kulturalna i działająca świetlica profilaktyczna przy wsparciu Gminy Kobierzyce w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi i przyznanej na ten cel dotacji, daje możliwości rozwijania pasji i zainteresowań  międzypokoleniowych. 


Czekamy na wyniki konkursu, które maja zostać ogłoszone 15 sierpnia 2017r.


Monika Penczak

 
 PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR