16
maj 2024, czwartek
IMIENINY: Andrzeja, Szymona, Wieńczysława

TERAZ
bezchmurnie
24°
DZIŚ
bezchmurnie
24°
JUTRO
zachmurzenie duże
15°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Kwiecień 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Amury

do stawów retencyjnych w Bielanach Wrocławskich i miejscowości Wysoka wypuszczono amury
  • Fot. Maciej Wełyczko

  • Fot. Maciej WełyczkoZadaniem ryb jest czyszczenie stawów z roślin powodujących ich zarastanie.

Zbiornik retencyjny w Bielanach Wrocławskich to około 200 m2 powierzchni lustra wody. Koszt oczyszczenia nawet niewielkiego stawu wynosi blisko sto tysięcy złotych i nie jest to wydatek jednorazowy. Dlatego w gminie Kobierzyce do walki z zarośniętymi stawami zaangażowano amury.

Amury to „żywe kosiarki” liczymy na to, że się u nas zadomowią i w naturalny sposób ograniczą zarastanie stawów. Ryby pochodzą z certyfikowanej hodowli i zdaniem ekspertów, na taki zbiornik jak ten w Bielanach Wrocławskich, nawet niewielka liczba ryb wystarczy, żeby utrzymać równowagę ekosystemu - mówi Piotr Kopeć, Zastępca Wójta Gminy Kobierzyce.

Stawy retencyjne w Bielanach Wrocławskich i Wysokiej to dwa z dwunastu zbiorników, które od tego roku są w zarządzie Kobierzyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Prace pielęgnacyjne wokół stawów są prowadzone na bieżąco, a ich zarybianie to pierwszy krok, nie tylko do oczyszczenia samych zbiorników, ale również utrzymania porządku po oczyszczaniu mechanicznym - podkreśla Maja Rytelewska, Dyrektor KOSiR.

Amurów wpuszczonych do zbiorników W Bielanach Wrocławskich i Wysokiej nie będzie można odławiać. Amatorski połów ryb w gminie Kobierzyce możliwy jest w stawach w: Budziszowie, Damianowicach, Kobierzycach, Małuszowie, Tyńcu nad Ślęzą, Tyńcu Małym, Solnej i Szczepankowicach. We wszystkich wodach obowiązuje zasada „no kill” czyli każda złowiona ryba musi być niezwłocznie wpuszczana z powrotem do zbiornika.

Autor: Gracjana Rutkowska
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR