Open Call Art House Rezydencje Online

Wyniki dostępne tutaj

W dobie pandemii położenie artystów różni się między krajami w zależności od polityki władz względem zaistniałej sytuacji oraz środków, które państwa przeznaczają na finansowanie sztuki w zaistniałej sytuacji. Nie wiadomo, kiedy uda się powrócić do dawnego formatu działań twórczych i wystaw. Liczne organizacje przeniosły swoje ekspozycje do Internetu. Chcąc jednak wspierać autentyczność sztuki, niejednokrotnie tracącej swoją głębię w przestrzeni online, postanowiliśmy pójść o krok dalej i skupić się na potrzebach samych twórców.

Ostatnie miesiące w sposób niezaprzeczalny zmieniły praktykę artystyczną. Do tej pory artyści tworzyli wszędzie: w studiach, warsztatach i montażowniach, ale też w kawiarniach, by ograniczać koszty swojej działalności. Ostatnie kilka tygodni zmusiło ich do przeformułowania swoich działań. Choć są tacy, których zaskoczył nagły popyt na ich sztukę, większość twórców została pozbawiona dostępu do swoich pracowni, które pełniły ważną rolę w realizacji ich prac. Stanęli przed wyzwaniem odnalezienia się w nowej rzeczywistości i przeniesienia całości procesu twórczego do zacisza domowego.

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza Open Call do ART HOUSE – REZYDENCJE ONLINE: Oswajając nową normalność. Dwumiesięczny program pozwoli dwudziestu artystom z Polski bez wychodzenia z domu rozwijać nowe projekty w dziedzinie sztuki cyfrowej i sztuk wizualnych pod okiem zagranicznych mentorów o bogatym dorobku kuratorskim. Będą oni towarzyszyć twórcom na drodze od koncepcji do prototypu, co dwa tygodnie konsultując z podopiecznymi postępy ich prac. Wśród mentorów znaleźli się: Sandra Gaudenzi (University of Westminster), Julia Kaganskiy, Maya Dvash (Design Museum Holon), Kay Watson (Serpentine Gallery), Janina Prudenko, Bregje Benecke (International Film Festival Rotterdam), Katharina Meissner (MUTEK), Hussain Currimbhoy, Christopher Turner (Victoria & Albert Museum) i Katrin Bucher Trantow (Kunsthaus Graz).

Oswajając nową normalność

Open call jest skierowany do artystów wszystkich dziedzin i stanowi zaproszenie do pracy w nowej rzeczywistości, pełnej ograniczeń związanych z pandemią.  

Zapraszamy twórców do zgłaszania projektów, które bezpośrednio komentują zjawisko ujęte w haśle lub są efektem pracy w nowym, odmiennym otoczeniu, z dala od studia, pracowni czy warsztatu.  

Uczestnicy mogą uczynić ze swoich domów i mieszkań tymczasowe pracownie lub ukazać, jak nowa normalność - niekoniecznie ta związana z ograniczeniami przestrzennymi - zmieniła ich dotychczasową praktykę artystyczną. Zachęcamy artystów do rozważań na temat rozmaitych form adaptacji, które narodziły się w ostatnim czasie.

Zapraszamy twórców z takich dziedzin jak sztuka wideo, animacja, audio art, performance, wideo 360°, wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość, projekty internetowe, gry komputerowe, komiks animowany, malarstwo, grafika, rzeźba, design czy grafika użytkowa.

Artyści otrzymają środki w wysokości 7800 zł brutto z przeznaczeniem na honorarium oraz pokrycie ewentualnych kosztów zakupu potrzebnych materiałów lub oprogramowania.

Zgłoszenia przyjmujemy od 18.05.2020 do 31.05.2020 r. do godziny 23.59 poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie: https://iam.pl/pl/form/arthouse

Wymagana jest akceptacja regulaminu: https://iam.pl/pl/regulamin-arthouse-rezydencje-online

 Zgłoszenia muszą zawierać:

- dane osobowe Artysty: imię i nazwisko, adres mailowy, numer telefonu komórkowego, adres zamieszkania.

- opis koncepcji artystycznej projektu przygotowany w formie tekstowej, w języku angielskim, nie dłuższej niż 5000 znaków

- link do zamieszczonego w sieci portfolio Artysty

- link do zamieszczonego w sieci nagrania wideo po angielsku prezentującego koncepcję projektu artystycznego, którą Artysta chciałby rozwinąć we współpracy z mentorem. 

- potwierdzenie zapoznania się i akceptacji niniejszego regulaminu w formularzu

- wybór preferowanych 3 mentorów, z dostępnej w formularzu listy, z którymi Artysta chciałby współpracować realizując projekt

- motywację Artysty do przystąpienia do udziału w programie.

Brief kreatywny do pobrania  tutaj.

Propozycje będą oceniane na podstawie walorów artystycznych (np. oryginalność, pomysłowość) koncepcji, perspektywy rozwoju projektu oraz ujęcia głównego tematu programu rezydencyjnego. Istotnym kryterium jest również wykonalność opracowania w okresie 2 miesięcy od rozpoczęcia pracy z mentorem.

Ogłoszenie wyników naboru odbędzie się drogą mailową 10.06.2020 r. oraz na stronie iam.pl

Efekty prac wybranych artystów zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Digital Cultures – Imagined Futures.

U podstaw programu ART HOUSE leży założenie, że pracownia artysty to miejsce prób i eksperymentów, zakulisowy warsztat, w którym powstaje zalążek pomysłu na pracę. Może na stałe mieścić się w określonej przestrzeni lub być rozwiązaniem tymczasowym, wynikającym z aktualnego stylu tworzenia. Jesteśmy ciekawi, jak artyści dostosują swój proces tworzenia do dostępnych zasobów, jak wykorzystają obecność w sieci, zaangażowanie odbiorców, cyfrowe archiwa oraz posiadane oprogramowanie, a także jak zmienią swoje domy i mieszkania w tymczasowe pracownie. 

Partnerem merytorycznym programu jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 

W przypadku pytań, prosimy pisać na adres: [email protected]