13
lipiec 2024, sobota
IMIENINY: Ernesta, Małgorzaty

TERAZ
zachmurzenie małe
23°
DZIŚ
zachmurzenie małe
23°
JUTRO
zachmurzenie duże
26°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Czerwiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Bezpłatne Szczepienia

przeciwko HPV, po raz pierwszy także dla chłopców


W Gminie Kobierzyce rozpoczęły się bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla nastolatków urodzonych w 2010 roku. Pierwsza tura szczepień ruszyła 13-ego czerwca.

To już 13. Odsłona programu szczepień ochronnych na terenie Gminy Kobierzyce. Dotychczas z akcji skorzystało 1004 dziewczynek. W tym roku na realizacje programu przeznaczono 244 640 zł.

Planujemy zaszczepić blisko 300 nastolatków. W tym roku nowością jest to, że program skierowany jest także dla chłopców, których zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych szczepień – mówi Wójt Gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik.

Po raz pierwszy chętni będą szczepieni szczepionką poliwalentną, zabezpieczającą przed 9 typami wirusa brodawczaka ludzkiego. Zaszczepić może się każdy nastolatek urodzony w 2010 roku, który jest mieszkańcem Gminy Kobierzyce.

Szczepionka przeciwko HPV ratuje życie. W Polsce nie jest jednak obowiązkowa i powszechnie dostępna. Gmina Kobierzyce od kilku już lat należy do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową. Od roku 2008 finansujemy szczepienia przeciwko wirusowi HPV. To, oprócz badań, jedyne skuteczne narzędzie, które może zmienić statystyki zachorowalności na nowotwory złośliwe u kobiet. – mówi Maria Wilk Sekretarz Gminy Kobierzyce

Jak wynika z badań, szczepionka przeciw HPV podana dziewczynkom w wieku 12-13 lat zmniejsza liczbę przypadków zachorowania na raka szyjki macicy o prawie 90 proc. Diagnozę takiego nowotworu słyszy rocznie około 3500 Polek.
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR