18
lipiec 2024, czwartek
IMIENINY: Kamila, Szymona

TERAZ
bezchmurnie
26°
DZIŚ
bezchmurnie
26°
JUTRO
bezchmurnie
27°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Czerwiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Bezpłatne Szczepienia Przeciw HPV

wybierz termin i zapisz swoje dziecko na szczepienie

Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat (w 2023 r. to wszystkie dzieci urodzone w latach 2010 i 2011).

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom, które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szczepienia są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Wystarczy zarejestrować się w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), przez darmową infolinię 989 (czynna przez cały tydzień, w godz. 7:00-20:00) lub Internetowe Konto Pacjenta.

SZCZEPIONKA PRZECIW HPV – SKUTECZNA PROFILAKTYKA

Szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim to, zdaniem specjalistów, najskuteczniejsza forma profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Lekarze podkreślają, że szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane. Odporność po przyjęciu szczepionki jest długotrwała, a poziom przeciwciał utrzymuje się dłużej niż po naturalnym zakażeniu HPV. Program profilaktycznych szczepień przeciw HPV jest realizowany na terenie Gminy Kobierzyce od 2008 roku. Z gminnego programu skorzystało blisko 1300 nastolatków. W tym roku, po raz pierwszy bezpłatne szczepienia realizowane są w ramach programu rządowego finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

GROŹNY WIRUS HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV /human papilloma virus/ – może prowadzić m.in. do raka szyjki macicy. Jest on czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie. Co roku w Polsce rak szyjki macicy wykrywany jest u prawie 3 tysięcy kobiet. Jego śmiertelność oceniana jest na poziomie 50%. Zakażenie wirusem HPV może również prowadzić do rozwoju innych nowotworów. Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach. Kraje, które realizują powszechne szczepienia odnotowują redukcję infekcji wirusem HPV nawet do 90%.

Szczegóły na stronie: http://www.gov.pl/hpv/
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR