19
lipiec 2024, piątek
IMIENINY: Marcina, Wincentego, Wodzisława

TERAZ
bezchmurnie
26°
DZIŚ
bezchmurnie
26°
JUTRO
zachmurzenie duże
28°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Czerwiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Dopłaty obszarowe 2017

międzyplony jako element proekologiczny (EFA)

Siejąc międzyplony rolnik realizuje obowiązek zazielenienia. Do utrzymywania odpowiedniej powierzchni proekologicznej - EFA zobowiązane są gospodarstwa posiadające powyżej 15 ha gruntów ornych. Muszą one wykazać, że 5% gruntów ornych, wchodzących w ich skład, to obszary cenne środowiskowo.

Jeśli rolnik we wniosku o dopłaty bezpośrednie zadeklarował siew międzyplonu ścierniskowego, to powinien go wysiać w terminie od 1 lipca do 20 sierpnia. Ważne jest również to, że musi być on utrzymany na polu co najmniej do 1 października. Po tym terminie można go zaorać. Przy wyborze gatunku do uprawy międzyplonu ścierniskowego należy kierować się długością okresu wegetacyjnego i dynamiką wzrostu. Ważnym kryterium jest również koszt zakupu nasion oraz co będzie w plonie głównym, czyli jaką roślinę zasiejemy po poplonie.

Jeśli zdecydowaliśmy się na siew międzyplonów ozimych, powinniśmy to zrobić w terminie od 1 lipca do 1 października. Rośliny te trzeba utrzymywać na polu co najmniej do 15 lutego. Przewaga poplonu ozimego nad ścierniskowym polega na tym, że można go stosować po roślinach późno schodzących z pola. Działa on ochronnie na wody gruntowe. Zielony poplon w okresie zimy zabezpiecza bowiem przed wymywaniem fosforu i potasu, chroni strukturę gleby przed działaniem deszczu i wiatru, zapobiegając tym samym zjawisku erozji wietrznej i wodnej.

W celu spełnienia obowiązku w ramach obszarów proekologiczny (obszarów EFA) powinno się wysiewać międzyplony, które składają się z dwóch gatunków roślin, z następujących grup roślin uprawnych: zbóż, oleistych, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych oraz miododajnych.. Trzeba również pamiętać o tym, że mieszanka uprawiana jako międzyplon, na tej samej działce rolnej, nie może być następnie uprawiana jako plon główny w roku następującym po roku jej wysiania. Zakaz ten dotyczy także poszczególnych gatunków, z których utworzona została mieszanka.

Do 20 sierpnia rolnicy mogli dokonać zmiany gatunku roślin wysiewanych w mieszankach np. w międzyplonie ścierniskowym, zmianę działki, na której będzie utrzymywany obszar EFA (np. międzyplony) lub zmianę elementu EFA, bez zmiany powierzchni takiego obszaru EFA – oczywiście o tym fakcie musieli poinformować kierownika biura powiatowego, poprzez złożenie zmiany do wniosku o przyznanie płatności wraz z oświadczeniem o powierzchni obszarów proekologicznych. Złożenie ww. dokumentów spowoduje dostosowanie wniosku o przyznanie płatności do faktycznej sytuacji oraz nie spowoduje nałożenia kar administracyjnych związanych ze złożeniem zmiany po terminie lub niewykonaniem obowiązku utrzymania obszarów proekologicznych, chyba że rolnik wcześniej został poinformowany o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu lub o jakichkolwiek niezgodnościach we wniosku o przyznanie płatności.

Międzyplony warto siać jednak nie tylko ze względu na wymogi unijne. Na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim ich dobroczynne działanie. Uprawa międzyplonów podnosi żyzność gleby na skutek poprawy bilansu substancji organicznej w glebie poprzez odtwarzanie zasobów próchnicy. Przyorane międzyplony są cennym źródłem składników pokarmowych. Dzięki nim, zwłaszcza międzyplonom ozimym, zwiększa się pojemność wodna gleby. Niektóre rośliny uprawiane w międzyplonie odznaczają się właściwościami fitosanitarnymi, ograniczając występowanie chorób i szkodników roślin uprawnych, a także w znacznym stopniu ograniczają zachwaszczenie.

Doradca terenowy DODR Monika Kruczek
Źródło: internet
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR