07
grudzień 2023, czwartek
IMIENINY: Marcina, Ambrożego

TERAZ
zachmurzenie umiarkowane
DZIŚ
zachmurzenie umiarkowane
JUTRO
zachmurzenie duże
-4°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Listopad 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Dotacje

dla strażaków OSP


Logotypy

Trzy jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Kobierzyce otrzymają dofinansowanie na zakup sprzętu i wyposażenia w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych koordynowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Łączna wartość dotacji wyniesie ponad 36 tysięcy złotych.

Strażacy wnioskowali m.in. o środki na zakup: sprzętu do oświetlenia akcji ratowniczej, , detektorów do pomiaru stężeń tlenu i dwutlenku węgla, kurtyn wodnych, a także specjalistycznych ubrań. To sprzęt niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zagrożeń.

W Gminie Kobierzyce działają 3 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W sumie w Kobierzycach, Pustkowie Wilczkowskim i Pustkowie Żurawskim zrzeszonych jest 62 czynnych ratowników. Strażacy z Gminy Kobierzyce działają samodzielnie, ale też wspierają jednostki Państwowej Straży Pożarne. OSP w Kobierzycach i Pustkowie Wilczkowskim są częścią Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówi Ryszard Pacholik Wójt Gminy Kobierzyce

Pierwsze jednostki powstały na terenie Gminy z inicjatywy mieszkańców już w latach 1946 –1950. Początkowo były wyposażone w konne wozy pożarnicze i ręczny sprzęt gaśniczy. Dzisiaj jednostki dysponują nowoczesnym sprzętem. Każdego roku strażacy OSP w Gminie Kobierzyce biorą udział w 200 -300 akcjach.

To właśnie strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych są często pierwsi na miejscu zdarzenia. Nowoczesny sprzęt jest im niezbędny do ratowania ludzkiego życia. W obecnych czasach nie jest to tylko walka z pożarami, to także wyjazdy do wypadków drogowych czy usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Dobrze wyposażeni ratownicy mogą bezpiecznie wykonywać swoje zadania i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. – mówi Cezary Różalski Prezes OSP Pustków Żurawski

WFOŚiGW we Wrocławiu corocznie ogłasza konkurs skierowany dla jednostek OSP z terenu województwa dolnośląskiego. Wszystko w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych. W ciągu 3 lat Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Kobierzyce otrzymały ponad 143 tysiące złotych. Fundusze te przeznaczono na zakup min. Sprzętu uzbrojenia, techniki specjalnej i wyposażenia osobistego ochronnego strażaków.

Link do strony WFOŚiGW we Wrocławiu

www.wfosigw.wroclaw.pl/
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR