Gminy partnerskieGminy partnerskie

 

Gmina Kobierzyce otwarta jest na współpracę zagraniczną nie tylko w sferze gospodarczej, która przejawia się pozyskiwaniem inwestorów. Równie ważna jest współpraca mieszkańców i lokalnych organizacji z partnerami zza granicy. Właśnie temu ma służyć nawiązywanie kontaktów i podpisywanie umów partnerskich z europejskimi samorządami.

 Obecnie Kobierzyce mają cztery gminy partnerskie. Współpraca ta przynosi wymierne efekty, zwłaszcza w takich dziedzinach jak oświata, kultura, sport i rolnictwo.

 

Piove di Sacco (Włochy)

 Piove di Sacco

Gmina Kobierzyce pierwsze porozumienie o współpracy podpisała 1 maja 1998 roku z włoską gminą Piove di Sacco. Piove di Sacco leży na północy Włoch, w regionie Veneto około 30 km od Wenecji i 18 km od Padwy. Od wybrzeża Adriatyku dzieli ją 25 km, a jej powierzchnia wynosi 36 km2. Jej głównym centrum administracyjnym jest miasto Saccisicia. Włoska gmina ma przede wszystkim charakter rolniczy.

 

Strona gminy Piove di Sacco

 

 

Wspólnota Gmin Kantonu Lencloitre (Francja)

 herb 2

W 2002 roku Gmina Kobierzyce rozpoczęła współpracę z francuską Wspólnotą Gmin Kantonu Lencloitre. Jej zwieńczeniem było uroczyste podpisanie umowy o partnerstwie 23 sierpnia 2004 roku. Wspólnota Gmin Kantonu Lencloitre leży w centralnej Francji, w regionie Poitou - Charentes, w Departamencie La Vienne. W skład Wspólnoty wchodzą następujące gminy: Cerany, Doussay, Lencloitre, Orches, Ouzilly, Saint Genest D´Ambiere, Savigny Sous Faye, Scorbe - Clairvaux, Sossay.

 

Strona Wspólnota Gmin Kantonu Lencloitre

 

 

Gmina Raesfeld (Niemcy)

 herb 3

27 sierpnia 2005 roku podpisano porozumienie o współdziałaniu pomiędzy niemiecką gminą Raesfeld a gminą Kobierzyce. Gmina Raesfeld położona jest na północnym-zachodzie Niemiec, w regionie Munsterland, bezpośrednio na północ od Zagłębia Ruhry w rejonie Nadrenii Północnej Westfalii. Jej powierzchnia wynosi 58 km2.

Raesfeld ma bogatą historię, pierwsze wzmianki w dokumentach o tym mieście datuje się na 889 rok. Obecnie gmina ta jest terenem silnie ustrukturyzowanym, obok rozwijających się gospodarstw rolnych kwitnie również rzemiosło i handel.

 

Strona gminy Raesfeld

 

 

Gmina Kobeřice (Czechy)

 herb 4

Ostatnim partnerem gminy Kobierzyce jest czeska miejscowość Kobeřice. Porozumienie o współpracy podpisano 23 marca 2010 roku.

Kobeřice położone są w północno-wschodniej części Czech przy granicy z Polską, niedaleko Opavy i Ostrawy. Kobeřice znajdują się w obrębie Hlučinska. W tym samym rejonie znajduje się także miejscowość Štěpánkovice, czyli odpowiednik naszych Szczepankowic. To wyjątkowy zbieg okoliczności, że w tak bliskiej odległości leżą miejscowości o takich samych nazwach w obu gminach.

W miejscowości Kobeřice, która zajmuje powierzchnię 1 715 ha. Na jej terenie znajduje się kopalnia gipsu. W Kobeřicach są dwa przedszkola, szkoła podstawowa z halą sportową, ośrodek zdrowia oraz kilka firm.

 

Strona gminy Kobeřice