21
maj 2024, wtorek
IMIENINY: Wiktora, Tymoteusza

TERAZ
bezchmurnie
13°
DZIŚ
słabe opady deszczu
18°
JUTRO
słabe opady deszczu
21°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Kwiecień 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Inwestycje Oświatowe

rekordowy program inwestycji oświatowych w gminie Kobierzyce
 • INWESTYCJE OŚWIATOWE -WIZUALIZACJA ZSP W PUSTKOWIE ŻURAWSKIM

 • INWESTYCJE OŚWIATOWE - ZSP W KOBIERZYCACH

 • INWESTYCJE OŚWIATOWE - ZSP W WYSOKIEJ

 • INWESTYCJE OŚWIATOWA - SZKOŁA W PUSTKOWIE WILCZKOWSKIM.

 • INWESTYCJE OŚWIATOWE - ZSP W BIELANACH WROCŁAWSKICH


W ciągu trzech lat na remonty i rozbudowę szkół i przedszkoli przeznaczono blisko 92 miliony złotych, w planach do wydania jest kolejnych kilkadziesiąt milionów.

Szkoła w Pustkowie Żurawskim to typowa tysiąclatka. 10 lat temu dobudowano do niej część przedszkolną, a już niedługo rozpocznie się rozbudowa obiektu. Uczniowie zyskają większą przestrzeń, nowe sale lekcyjne i nowoczesną salę gimnastyczną. Dotychczasowy budynek szkolny będzie gruntownie wyremontowany, a dla najmłodszych powstanie plac zabaw.

Na tę chwilę czekali wszyscy, mieszkańcy naszej miejscowości oraz okolic, pracownicy, a przede wszystkim uczniowie. Nowa część bardzo ułatwi organizację pracy naszej placówki i w znaczącym stopniu poprawi warunki do nauki i rozwoju naszych uczniów - mówi Zuzanna Moskal, dyrektor ZSP w Pustkowie Żurawskim.

W połowie zeszłego roku rozpoczął się także remont szkoły w Pustkowie Wilczkowskim. Pierwszy etap prac czyli termomodernizacja, jest już na ukończeniu.

Szkoła jest już ocieplona i otynkowana, pięknie prezentuje się od strony drogi krajowej nr 8, nowe okna to nie tylko zabieg wpływający na estetykę, ale przede wszystkim dający komfort przebywania w budynku, gdyż wraz z nastaniem chłodów zrobiło się ciepło i miło we wszystkich pomieszczeniach. Wpływa to także na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania-podkreśla Beata Kuźmicz, dyrektor SP w Pustkowie Wilczkowskim.

Rok temu zakończyła się rozbudowa szkoły w Bielanach Wrocławskich. Nowy, czterokondygnacyjny budynek mieści 27 klas, dwie sale sportowe, bibliotekę i kuchnię. Koszt inwestycji to blisko 41 mln złotych.

Jedną z trudniejszych logistycznie inwestycji oświatowych był kolejny etap kapitalnego remontu szkoły w Kobierzycach. Zadanie wykonywane było częściowo w trakcie zajęć szkolnych. Główne prace wewnątrz budynku prowadzone były w trakcie wakacji. Zaczęliśmy przygotowania do budowy azylu czyli bezpiecznej ścieżki dla pieszych. W ramach inwestycji planujemy również nową aranżację zieleni, miejsce rekreacji dla uczniów i dodatkowy parking-mówi Piotr Kopeć, Zastępca Wójta Gminy Kobierzyce.

Największą obecnie realizowaną inwestycją oświatową na terenie gminy Kobierzyce jest rozbudowa szkoły w Wysokiej. Miejscowość graniczy bezpośrednio z Wrocławiem, mieszkają tu głównie młode rodziny z dziećmi.

Oddanie w roku szkolnym 2023/2024 nowego skrzydła szkoły w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wysokiej to spełnienie marzeń i oczekiwań całej społeczności szkolnej. Przedszkole Samorządowe, będące w strukturze organizacyjnej zespołu, będzie miało swoją salę do gimnastyki korekcyjnej i zajęć umuzykalniających. Obecnie zajęcia te odbywają się na korytarzu w części przedszkolnej. W przedszkolu ulegnie również zwiększeniu dostępność gabinetów dla psychologa, pedagoga, logopedy i pedagoga specjalnego, co przełoży się na większą ilość specjalistycznych zajęć z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej. W Szkole Podstawowej w systemie dwuzmianowych uczy się obecnie 957 uczniów. Oddane skrzydło dla „podstawówki” pozwoli na inną organizację funkcjonowania całej szkoły. W nowym bloku będą się uczyły dzieci z edukacji wczesnoszkolnej. Łączna ilość miejsc dla uczniów to 350. Oprócz klas będzie w nim gabinet wicedyrektora, sekretariat, sala gimnastyczna, specjalistyczne gabinety psychologa, logopedy i pedagoga oraz niezbędne pomieszczenia administracyjno-obsługowe. Powyższe rozwiązanie pozwoli na naukę w systemie jednozmianowym lub w bardzo niewielkim zakresie drugą zmianę w edukacji wczesnoszkolnej. Organizacja będzie uzależniona od ilości uczniów zapisanych w czasie rekrutacji na nowy rok szkolny. Zwiększy się też dostępność miejsc w świetlicy szkolnej. W klasach IV-VIII nie będzie nauki na dwie zmiany. Kolejne nowości to:

 • w kl. I- III zajęcia z wychowania fizycznego będą odbywały się w sali gimnastycznej, a nie na korytarzach szkolnych; 
 • świetlica szkolna będzie miała swoje miejsce w klasach, a nie w boksach na korytarzach; 
 • w klasach IV – VIII zostanie reaktywowany system gabinetowo - przedmiotowy; 
 • rozszerzy się oferta dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów; 
 • rozważymy podział na grupy językowe uzależniony od kompetencji uczniów z zakresu j. angielskiego; 
 • wróci do swojej pierwotnej funkcji aula szkolna i mała sala gimnastyczna w szkole; 
 • szafki na ubrania uczniów będą na parterze budynku, a nie na korytarzach i w salach lekcyjnych.

Nowy blok szkoły poprawi komfort nauki uczniom, pracy wszystkim nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym ZSP. Zarządzanie całym obiektem będzie łatwiejsze i otworzy wiele możliwości na podejmowanie różnorodnych inicjatyw na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej-dodaje Halina Frodyma, dyrektor ZSP w Wysokiej.

Najbliższe plany to rozbudowa szkoły w Tyńcu Małym. Gmina uzyskała już pozwolenie na budowę. Trwają procedury przetargowe.

Gmina Kobierzyce wciąż bardzo dynamicznie się rozwija, w ciągu kilku lat gwałtownie wzrosła liczba mieszkańców, jest nas już ponad 21 tysięcy. Robimy wszystko, by jak najlepiej odpowiadać na wynikające z tego potrzeby, tworząc jednocześnie jedną z najnowocześniejszych w regionie baz edukacyjnych - podkreśla Ryszard Pacholik, Wójt Gminy Kobierzyce.

Dostępność instytucjonalnej opieki nad dziećmi to jedno z zadań samorządu. Dla nas to zadanie priorytetowe. Od lat tworzymy warunki sprzyjające powstawaniu nowych miejsc opieki przedszkolnej. Ostatnio w Biskupicach Podgórnych działalność rozpoczęło przedszkole Ul. To pierwsza na mapie gminy publiczna placówka prowadzona przez organ inny niż jednostka samorządu terytorialnego. Operatorem placówki jest LG Energy Solution Wrocław, ale przedszkole jest dostępne dla wszystkich dzieci z terenu gminy Kobierzyce-mówi Maria Wilk, Sekretarz Gminy Kobierzyce.

Przedszkole Ul dysponuje 12 salami zajęciowymi z łazienkami, salą do integracji sensorycznej, gabinetem terapii, aulą z magicznym dywanem, ogrodem z placem zabaw oraz zapleczem kuchennym.

Aktualnie na terenie Gminy Kobierzyce działa 7 publicznych przedszkoli i punktów przedszkolnych oraz 2 żłobki. Trwają prace projektowe kolejnej placówki w Domasławiu. Dodatkowo każda szkoła posiada oddziały przedszkolne czyli tzw. „zerówki”. W gminie znajduje się również 13 placówek niepublicznych.

Gracjana Rutkowska
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR