22
czerwiec 2024, sobota
IMIENINY: Pauliny, Flawiusza

TERAZ
słabe opady deszczu
18°
DZIŚ
zachmurzenie umiarkowane
22°
JUTRO
zachmurzenie duże
22°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Maj 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Likwidacja Kopciuchów

rośnie liczba likwidowanych kopciuchów

Tylko w tym roku zawarto ponad 200 umów o dofinansowanie na wymianę kotła, a z mapy gminy Kobierzyce zniknęło kolejnych 80 nieekologicznych pieców. Wszystko w ramach programów „Czyste Powietrze” i gminnego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE)

„Czyste Powietrze” to kompleksowy program umożliwiający uzyskanie dofinansowania na wymianę starych, nieefektywnych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła. Dotacje przyznawane są także na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych domów jednorodzinnych. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym.

Pomocy w wypełnieniu wniosku i późniejszym rozliczeniu dotacji udziela konsultant działający w, znajdującym się w siedzibie urzędu, gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym – mówi Beata Haziak z Referatu Inwestycji Nieruchomości i Środowiska UG Kobierzyce. -Od początku roku na blisko 220 wniosków o dofinansowanie wymiany pieca, zawarto ponad 170 umów. Kwota wypłaconej do tej pory dotacji to blisko 930 tysięcy złotych.

Program „Czyste Powietrze” łączy się z innymi programami dofinansowującymi wymianę kopciuchów na ekologiczne źródła ogrzewania. Jednym z nich jest "Program Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Kobierzyce" PONE, w ramach którego od roku 2017 udało się zlikwidować 816 kopciuchów, a kwota dofinansowania wyniosła ponad 6 650 000 złotych.

Jedną z barier powstrzymującą przed wymianą "kopciucha" jest koszt nowego urządzenia. W gminie Kobierzyce wspieramy mieszkańców oferując program dofinansowania do wymiany nieekologicznych pieców. Dotacja na taką wymianę to nawet kilkanaście tysięcy złotych – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce. - Każdy zlikwidowany kopciuch, jest wartością dla środowiska i zdrowia mieszkańców.

Dzięki gminnemu programowi PONE wymieniając stary piec na pompę ciepła typu powietrze-woda można otrzymać do 17 tysięcy złotych dotacji. Kwota dofinansowania dla pozostałych niskoemisyjnych źródeł, takich jak np.: ogrzewanie gazowe, elektryczne, kotły na biomasę, to 12 tysięcy złotych.

O dopłatę do wymiany pieca mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz wspólnoty mieszkaniowe. Wnioski można składać przez cały rok.

Gracjana Rutkowska

Ikona PDF - Ulotka
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR