18
lipiec 2024, czwartek
IMIENINY: Kamila, Szymona

TERAZ
zachmurzenie duże
21°
DZIŚ
zachmurzenie duże
21°
JUTRO
bezchmurnie
27°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Czerwiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Nie Zabieraj Dzikich Zwierząt!

zabieranie dzikich zwierząt z ich naturalnego środowiska często kończy się dla nich fatalnie


Nawet jeśli zwierzę przeżyje, zwrócenie go naturze i leśnemu środowisku bywa niemożliwe. Wykarmione przez ludzi zwierzę traci swój naturalny instynkt i nie jest zdolne do życia na wolności.

Pamiętajmy, że aby pomagać naturze najpierw musimy mieć pewność, że ta pomocy wymaga. W przypadku młodych saren matka chroni je pozostawiają w zaroślach z dala od drapieżników. Koźlęta pozostają w ukryciu większość doby, aby zaobserwować czy faktycznie są porzucone należało by obserwować je z oddali do późnych godzin wieczornych. Sytuacja zmienia się, kiedy matka zwierzęcia zostanie ranna na naszych oczach- wtedy powinniśmy skontaktować się z najbliższym ośrodkiem ratowania dzikich zwierząt, gdzie otrzymamy wskazówki jak należy postępować w danej sytuacji.

Gmina Kobierzyce zapewnia opiekę zwierzętom dzikim, które uległy wypadkowi komunikacyjnemu. Zgłoszenia w godzinach pracy urzędu przyjmowane są pod numerem telefonu 71 3698111, a poza nimi Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 607 727 748.

Ten sam scenariusz dotyczy podlotów czyli ptaków jeszcze niesamodzielnych, a znajdujących się już poza gniazdem. Znajdując „ptasią sierotkę” na chodniku/trawniku/jezdni najlepiej przy pomocy pojemnika (kartonika) umieścić go w najbliższych krzakach, by uchronić przed zagrożeniem.

Bezwzględnie reagować trzeba kiedy zwierzę ma krwawiące rany, lub na naszych oczach doznało urazu. W innych przypadkach najczęściej poradzi sobie samo.

Reasumując, zanim podejmiesz interwencję, skontaktuj się z odpowiednimi służbami lub specjalistą, który poinstruuje, jak zwiększyć szanse na przeżycie zwierzęcia. Emilia Siedlaczek
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR