18
lipiec 2024, czwartek
IMIENINY: Kamila, Szymona

TERAZ
zachmurzenie małe
25°
DZIŚ
zachmurzenie małe
25°
JUTRO
bezchmurnie
27°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Czerwiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Ograniczenie Zużycia Energii

brak świątecznej iluminacji, budynki podświetlone krócej lub wcale, ograniczenia oświetlenia obiektów sportowych – rząd nałożył na samorządy obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10%


Zgodnie z ustawą przymusowe oszczędzanie w całym kraju zaczyna się od 1 grudnia i potrwa do końca przyszłego roku.

Światowy kryzys energetyczny i sytuacja geopolityczna, wszystko to sprawiło, że horrendalnie wzrosły ceny prądu. Nałożony przez rząd obowiązek ograniczenia zużycia energii o 10 procent ma być liczony w stosunku do średniej z lat 2018/19. Gmina Kobierzyce od lat inwestuje w nowoczesne rozwiązania energooszczędne, dlatego nagłe zmniejszenie zużycia nie jest możliwe bez pewnych ograniczeń.

Aby oszczędzić władze gminy zdecydowały, że oświetlenie świetlic i budynków szkolnych po godzinach pracy zostanie ograniczone do niezbędnego minimum. Całkowicie wyłączone zostaną latarnie w kobierzyckim parku. Krócej będą działały lampy na placach zabaw, w obiektach sportowych oraz na cmentarzach. W związku z wysokim zużyciem energii od stycznia planowane jest ograniczenie wynajmu świetlic.

Na ulicach, ze względów bezpieczeństwa, oświetlone pozostaną obszary newralgiczne takie jak główne ciągi komunikacyjne czy przejścia dla pieszych. Tam gdzie będzie to możliwe zmniejszona zostanie moc natężenia oświetlenia drogowego, a w miejscach o niewielkim natężeniu ruchu niektóre latarnie zostaną całkowicie wyłączone.

Oficjalnie zrezygnowano także z iluminacji świątecznej ulic. W tym roku nie zobaczymy jej nawet na choince, która stanie przed urzędem gminy. Symboliczny świąteczny akcent pojawi się jedynie przed Kobierzyckim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Sam urząd nocą też nie będzie podświetlony.
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR