dotyczące przestępstwa oszustwa związanego z „inwestowaniem w kryptowaluty”
Drodzy mieszkańcy!
Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kobierzycach przestrzegają przed pochopnym i nierozważnym instalowaniem na urządzeniach elektronicznych (komputery, laptopy, telefony) wszelkiego rodzaju nieautoryzowanego oprogramowania proponowanego przez osoby podszywające się pod różnego rodzaju analityków, doradców, opiekunów klienta itp. Osoby takie mogę próbować nawiązać z Wami kontakt telefoniczny w związku ze „skuszeniem” ofertą „łatwych” lub „gwarantowanych” zysków wynikających z inwestowania w kryptowaluty.
Osoby te zamieszczają w Internecie różnego rodzaju reklamy, wykorzystujące wizerunek znanych i lubianych postaci TV lub sportu, wraz z opisem: „jak można w sposób legalny zarobić poprzez inwestowanie oszczędności w kryptowalucie”. Wizerunki tych osób wykorzystane są nielegalnie, tylko po to, by zwrócić uwagę ewentualnej „ofiary”.
Przestępcy nawiązują kontakt telefoniczny z ofiarą z wykorzystaniem różnych numerów telefonów oraz różnych podstawionych osób, często posługujących się językiem polskim z wyraźnym wschodnim akcentem. Sprawcy działają w bardzo wiarygodny i profesjonalny sposób. W tym celu przestępcy wykonują połączenia przez dowolne kraje Europy.
Szczególną czujność oraz Wasze obawy powinna budzić złożona przez „konsultanta” oferta podesłania na Wasz adres mailowy linku do aplikacji „ANYDESK” lub podobnych, takich jak: „Team Viewer, Remote Desktop” i inne – celem jej instalacji na wspomnianym wyżej urządzeniu. UWAGA! Instalacja tego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia kontroli nad urządzeniem elektronicznym przez nieuprawnione osoby oraz kradzieży Waszych danych osobowych oraz tych, które umożliwią dostęp np. do konta bankowego czy serwisów społecznościowych.
Dzięki wymienionym aplikacjom przestępca będzie w stanie odczytać każdą treść na Waszym komputerze czy telefonie, jak również wykorzystując Państwa niewiedzę – uzyskać dostęp do konta klienta na stronie internetowej Waszego banku. Przestępcy potrafią przekonać ofiarę do wykonania zdjęcia dokumentu tożsamości oraz wykonania skanu twarzy przy pomocy kamery znajdującej się w Waszym urządzeniu – uzyskując tym samym także możliwość zawierania transakcji kredytowych w Waszym imieniu.
Zdarza się, że przestępca podszywający się za „analityka” przeprowadza klienta (a tak naprawdę ofiarę!) przez cały proces zakładania konta na fałszywej stronie internetowej platformy wymiany kryptowalut legalnego i renomowanego podmiotu, na której mają być przechowywane zakupione kryptowaluty. Klient/ofiara na specjalnie dla niego wygenerowanej stronie internetowej pozornie „widzi” swoje pieniądze, lecz w praktyce traci bezpowrotnie kontrolę nad własnymi funduszami wpłaconymi na poczet zakupu kryptowalut.
Chrońcie swoje pieniądze oraz dane osobowe w sieci Internet przed dostępem osób nieuprawnionych! Nie ufajcie nieznajomym głosom w słuchawce i jeśli tylko macie jakiekolwiek podejrzenia, co do tożsamości osoby, z którą rozmawiacie, przerwijcie to połączenie! Następnie warto skontaktować się z numerem alarmowym 112 lub najbliższą jednostką Policji.