21
czerwiec 2024, piątek
IMIENINY: Alicji, Alojzego

TERAZ
słabe opady deszczu
22°
DZIŚ
słabe opady deszczu
22°
JUTRO
zachmurzenie umiarkowane
22°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Maj 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Pilotaż Publicznego Roweru Miejskiego

w gminie Kobierzyce

Od 1 czerwca br. powiększona została strefa użytkowania Wrocławskiego Roweru Miejskiego m. in. o nasze pięć miejscowości: Wysoka, Ślęza, Bielany Wr. Domasław i Tyniec Mały. Do ponad dwóch tysięcy miejskich rowerów dołączyło 50 nowych, oznakowanych logo Aglomeracji Wrocławskiej i trzech gmin. Na zawarcie umowy z firmą Nextbike zdecydowały się też, oprócz naszej, gmina Kąty Wrocławskie i Wisznia Mała. Umowa ma charakter pilotażowy, obejmuje u nas dwie stacje rowerowe:

 • Bielany Wrocławskie Kolejowa Park & Ride 
 • Wysoka Nastrojowa.

Ponadto w Bielanach Wrocławskich od dłuższego czasu funkcjonują dwie stacje zrealizowane ze środków przedsiębiorców w strefie aktywności gospodarczej. Wszystkie stacje w gminach i Wrocławiu tworzą jeden spójny system objęty takimi samymi zasadami. Pilotażowa umowa obowiązuje do listopada 2024r., a pierwszy okres jej obowiązywania pozwoli nam ocenić realne zapotrzebowanie na takie usługi dla mieszkańców, w stosunku do ich kosztów i przygotować się do ew. wspólnego z Wrocławiem przetargu na kolejny okres. Charakter systemu zakłada, że jest on dla użytkownika tani, a w bardzo wielu wypadkach praktycznie bezpłatny, jednak koszty zakupu i obsługi ponosi samorząd ze swojego budżetu. Dzięki temu jednak ograniczona zostaje ilość samochodów na krótkich odcinkach przejazdów, obciążenie pojazdów komunikacji zbiorowej i co równie ważne - promowany jest zdrowy tryb życia. Rowery nie są dedykowane do dalekich podróży, ale skonstruowane w taki sposób, aby wygodnie poruszać się przede wszystkim w warunkach miejskich. Mają bagażnik przedni pozwalający na transport niewielkiego bagażu, dzwonek ukryty w rączce kierownicy, przerzutkę oraz zautomatyzowany system lokalizacji, wypożyczania i zwrotu. Poniżej kilka praktycznych informacji, koniecznie należy się jednak zapoznać z zasadami i pełnym cennikiem na stronie Wrocławskiego Roweru Miejskiego https://wroclawskirower.pl/.

 • Do użytkowania systemu aplikację mobilną oprócz aplikacji Wrocławskiego Roweru Miejskiego oferuje wykonawca usługi pod nazwą nextbike by TIER. 
 • Rower standardowy do 20 min wypożyczymy za darmo, do godziny w czerwcu zapłacimy 2 zł, za każdą kolejną zaś 4 zł, od lipca opłaty te wzrosną odpowiednio do 3 i 6 zł. 
 • Na koncie użytkownika musimy mieć zawsze co najmniej 10 zł. 
 • Zwrot na stacji nie powoduje opłaty, ale za zwrot w strefie użytkowania poza stacją zapłacimy 5 zł, możemy też jednak otrzymać bonus 3 zł na konto użytkownika za przyprowadzenie na stację jakiegoś roweru wypożyczonego w terenie poza stacjami. 
 • Przejeżdżając pomiędzy stacjami rowerami możemy nie płacić nic, jeśli każda podróż potrwa do 20 minut, wypożyczenie jednak tego samego roweru na stacji po jego zwrocie wymaga odczekania kilku minut, od razu możemy zaś pożyczyć inny pojazd, o ile jest dostępny. 
 • Rowerem można wyjechać poza strefę użytkowania, ale już pozostawianie roweru wiązać się będzie z dużymi opłatami, podobnie jak pozostawianie ich w strefie niedozwolonej, np. w miejscu niedostępnym. 
 • Koniecznie chcąc zwrócić rower dokładnie sprawdzić, czy dany teren jest objęty strefą użytkowania, u nas będą to wymienione na wstępie wsie, ale strefa nie przebiega dokładnie po ich granicach. Mapy są dobrze widoczne w aplikacji. 
 • W aplikacjach łatwo sprawdzimy rozmieszczenie i dostępność pojazdów oraz naszą lokalizację. 
 • Rowery elektryczne i niestandardowe objęte są innymi zasadami i innym cennikiem.

Na koniec prośba: dbajmy o wspólne rowery, na stacjach układajmy je równo pomiędzy stojakami, a poza stacjami tak, aby nikomu nie przeszkadzały.

Wszelkie uwagi należy kierować na kontakty podane w aplikacjach WRM lub Nextbike. Ze względu na użytkowanie pojazdów przez tysiące mieszkańców aglomeracji mogą mieć one różny stan techniczny, zastrzeżenia co do ich funkcjonowania należy więc niezwłocznie zgłaszać do operatora systemu np. na dedykowanym do tego formularzu.
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR