28
maj 2023, niedziela
IMIENINY: Jaromira, Augustyna

TERAZ
bezchmurnie
21°
DZIŚ
bezchmurnie
21°
JUTRO
zachmurzenie małe
21°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Maj 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

PONE

rekordowe zainteresowanie pompami ciepła


Rekordowe zainteresowanie pompami ciepła w gminnym Programie Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) w Kobierzycach. Ze wszystkich zrealizowanych w 2022 roku dotacji na wymianę pieców, aż 64% dotyczyło pomp ciepła.

Program PONE działa w Gminie Kobierzyce od 2017 roku. W ciągu pięciu lat udało się dzięki niemu zlikwidować 816 kopciuchów. Do wymiany wciąż pozostaje ponad 2530 pieców, które nie spełniają wymogów ustawy antysmogowej.

Mamy świadomość, że jedną z barier powstrzymującą przed wymianą "kopciucha" jest koszt nowego urządzenia. W Gminie Kobierzyce wspieramy mieszkańców oferując program dofinansowania do wymiany nieekologicznych pieców. Dotacja na taką wymianę to nawet kilkanaście tysięcy złotych, a według ekspertów likwidacja starych pieców oznaczałaby koniec problemu ze smogiem, mówi Piotr Kopeć Zastępca Wójta Gminy Kobierzyce.

Od początku funkcjonowania w gminie programu PONE (2017) kwota dofinansowania wyniosła ponad 6 650 000 złotych. W samym 2022 roku podpisano 167 umów, z czego 98 dotyczyło pomp ciepła, a kwota dopłaty wyniosła 1,9mln złotych.

Maksymalna kwota dofinansowania to 50% kosztów kwalifikowanych. Co ważne dofinansowanie przysługuje dopiero od momentu podpisania umowy. Trzeba to zrobić przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac czy zakupów, mówi Beata Haziak z Referatu Inwestycji Nieruchomości i Środowiska UGK Kobierzyce.

Dzięki gminnemu programowi PONE wymieniając stary piec na pompę ciepła typu powietrze-woda można otrzymać do 17 tysięcy złotych dotacji. Kwota dofinansowania dla pozostałych niskoemisyjnych źródeł, takich jak np.: ogrzewanie gazowe, elektryczne, kotły na biomasę, to 12 tysięcy złotych. Dodatkowo PONE można łączyć z programem Czyste Powietrze oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT.

O dopłatę do wymiany pieca mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz wspólnoty mieszkaniowe. Wnioski można składać przez cały rok.

Gracjana Rutkowska
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR