Poznawanie Ciekawych Zakątków Dolnego Śląska

Projekt edukacyjny ,,Łużyce 1945. Śladami II Armii Wojska Polskiego’’


W dniach 19 – 23 kwietnia 2017 roku uczniowie klas II Gimnazjum im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich wzięli udział w wyjazdowych warsztatach historycznych, które miały być praktycznym podsumowaniem realizowanego na kole historycznym projektu edukacyjnego ,,Łużyce 1945. Śladami II Armii Wojska Polskiego’’.

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w warsztatach historycznych na terenie Muzeum Obozów Jenieckich Stalag Luft III w Żaganiu, gdzie przebrani w mundury wojskowe z epoki mogli wczuć się w rolę żołnierzy – jeńców, aby lepiej zrozumieć ich smutny los. Wzięliśmy udział w trzech rekonstrukcjach historycznych w Jagodzinie, Żarach i Lubaniu Śląskim gdzie uczniowie, odgrywając ludność cywilną – mieszkańców tych ziem w okresie II wojny światowej stali się jednocześnie uczestnikami III Rajdu Pojazdów Historycznych ‘’Łużyce 1945’’.

Serdeczne podziękowanie składamy Panu Stanisławowi Mikołajczykowi Burmistrzowi Gminy i Miasta Węgliniec, Panu Zbigniewowi Zawadzkiemu Sołtysowi Sołectwa Jagodzin, Panu Andrzejowi Świderskiemu Dyrektorowi Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku, Panu Andrzejowi Kusiakowi Leśniczemu za serdeczne przyjęcie, gościnę i opiekę. Panu Markowi Łazarzowi Dyrektorowi Muzeum Obozów Jenieckich, Panu Mirosławowi Walczakowi za warsztaty historyczne na terenie muzeum. Dziękujemy za cudowną atmosferę i możliwość kontaktu ze społecznością lokalną i międzynarodową. Szczególnie dziękujemy Panu Bartoszowi Lisiakowi Prezesowi Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej za to, że podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Agnieszka Snella
nauczycielka historii