Aktualności
Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej
Projekt skierowany do mieszkańców gminy Kobierzyce.
OGÓLNE WARUNKI UDZIAŁU W PROJEKCIE
- Niniejsze warunki dotyczą udziału mieszkańców gminy w projekcie o nazwie „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej”, zwanym w dalszej części Projektem. Celem Projektu jest wsparcie mieszkańców gminy, planujących montaż domowych instalacji energetyki odnawialnej na cele gospodarstwa domowego, poprzez stworzenie możliwości uzyskania dofinansowania ze źródeł publicznych na zakup i instalację tego typu urządzeń.
- Gmina ma pełnić rolę partnera wspierającego Projekt. Gmina uczestniczy w procesie pozyskania środków na jego realizację w partnerstwie z innymi gminami oraz Stowarzyszeniem Wolna Przedsiębiorczość – Centrum Technologii Energetycznych ze Świdnicy, które jest koordynatorem Liderem Projektu.
- Warunkiem włączenia Gminy do projektu partnerskiego jest przeprowadzenie oceny zapotrzebowania mieszkańców Gminy na instalacje OŹE (preferencja dla fotowoltaiki), poparte zgłoszeniem wstępnych deklaracji i ankiet przez mieszkańców.
- Uczestnikiem Programu może zostać osoba fizyczna, która posiada tytuł prawny do władania nieruchomością (budynek jednorodzinny) zlokalizowaną na terenie Gminy Kobierzyce
- Rodzaj mikroinstalacji prosumenckich, które będą przedmiotem Programu: panele fotowoltaiczne do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własnego gospodarstwa domowego (typowo 3-6 kW). Przykładowe warunki, jakie powinna spełniać lokalizacja mikroinstalacji fotowoltaicznej
a) przy instalacji o mocy 2 kW - wykorzystywana powierzchnia to minimum 20m2-30m2 otwartego, nieosłonionego od strony południowej dachu lub terenu przy budynku,
b) przy instalacji o mocy 5 kW - wykorzystywana powierzchnia to minimum 30m2-50m2 otwartego, nieosłonionego od strony południowej dachu lub terenu przy budynku.
- Osoby zainteresowane udziałem w Programie powinny na obecnym etapie złożyć dwa dokumenty:
a) wstępną deklarację zainteresowania udziałem w projekcie
b) ankietę energetyczno-budowlaną określającą zapotrzebowanie na instalację Wzory w/w dokumentów można pobrać w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Gminy Kobierzyce Formularze ankiety były udostępniane w trakcie spotkania informacyjnego zorganizowanego dla zainteresowanych Programem Mieszkańców, które odbyło się 15.11.2016r o godzinie 18.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach ul. Ludowa 7. Zwrot wypełnionych przez mieszkańców ankiet nie może nastąpić później niż do 22 listopada 2016 r. Wypełnioną i podpisaną wstępną deklarację oraz ankietę zapotrzebowania należy złożyć w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Gminy Kobierzyce al. Pałacowa 1, 55-040 Kobierzyce.
- Ilość gospodarstw domowych mogących przystąpić do Programu: ok. 30-50. Limit wyznaczony jest przez max. kwotę dotacji, jaką Gmina może pozyskać na realizację Projektu.
- Finansowanie
a) „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej” zakłada iż koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej leży po stronie mieszkańca, a następnie umożliwi mu ubieganie się o zwrot nakładów finansowych maksymalnie do wysokości ok. 85% kosztów kwalifikowanych.
b) oprócz zakupu i montażu instalacji, dotacja może także pokryć koszty wykonania projektu instalacji i jej odbioru
- O dotację na zakup instalacji mieszkaniec będzie mógł wystąpić dopiero po uzyskaniu dofinansowanie przez projekt partnerski, o którym mowa w pkt 2, w konkursie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 (RPO WD), Działanie 3.1.C.
- Ponieważ wyniki konkursu RPO WD 3.1.C będą znane dopiero w maju 2017, mieszkańcy zainteresowani uzyskaniem dotacji na swoje instalacje, będą mogli ubiegać się o nie najwcześniej w połowie 2017 roku.
- Mieszkaniec, któremu zostanie przyznana dotacja na zakup i montaż instalacji OŹE na swoim budynku, wejdzie w rolę Grantobiorcy w Projekcie.
- Obowiązkiem Grantobiorcy będzie utrzymanie instalacji w niepogorszonym stanie techniczno-energetycznym w okresie trwałości realizacji Programu, tzn. przez 5 lat od daty rozliczenia Programu.
- Pomiędzy Mieszkańcem/Grantobiorcą, który uzyskał grant a Operatorem Programu Grantowego (tzw. Grantodawcą czyli Stowarzyszeniem Wolna Przedsiębiorczość – Centrum Technologii Energetycznych,) zostanie spisana umowa, która będzie regulować szczegółowe warunki dotyczące wyboru, zakupu i użytkowania instalacji, a także zasad rozliczenia przyznanego grantu ;
- Planowana realizacja Programu: VI. 2017 – VI.2019 r.
- Podstawą do zakwalifikowania do Programu będzie poprawny dobór instalacji PV do potrzeb indywidualnego gospodarstwa domowego oraz spełnienie przez zgłaszany przez mieszkańca budynek kryteriów technicznych i energetycznych Projektu.
UWAGA:
Udział Gminy Kobierzyce w projekcie jest uzależniony od ilości zebranych od mieszkańców wstępnych deklaracji udziału w Programie.
DODANO: 2016-11-23
I AUTOR: Admin UGK