08
grudzień 2023, piątek
IMIENINY: Marii, Wirginiusza

TERAZ
zachmurzenie duże
-1°
DZIŚ
zachmurzenie duże
-3°
JUTRO
zachmurzenie duże

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Listopad 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Rehabilitacja Lecznicza

po przebytej chorobie COVID-19

Pokonali covid, ale nie skończyli walki o zdrowie. W Gminie Kobierzyce rusza program rehabilitacji ozdrowieńców. Skorzystać z niego może nawet 1000 pacjentów.

Nie mogą rozmawiać bez zadyszki, wejście po schodach rozkładają na raty, męczy ich zwykły spacer. Szacuje się, że około 30% ozdrowieńców cierpi na powikłania pocovidowe. Najczęściej są to problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i bóle mięśniowo-stawowe. To skutki zniszczenia płuc, z którym boryka się większość pacjentów po ciężkim przebiegu COVID-19. Powrót do zdrowia zaczyna się od nauki efektywnego oddechu.

Covid zniknął z pierwszych stron gazet, ale to nie znaczy, że zniknął z naszego życia. Codziennie diagnozujemy nowe przypadki zachorowań, chociaż nie jest ich w tej chwili tak dużo jak w szczycie pandemii. Zauważamy też, że wariant Omikron pacjenci przechodzą łagodnie, ale zdarza się że kilka miesięcy po chorobie zaczynają skarżyć się na problemy z wydolnością płuc i ogólne osłabienie. Dzięki rehabilitacji można znacznie poprawić swoją sprawność oddechową, zwiększyć wydolność wysiłkową i krążeniową oraz szybciej powrócić do pełnej sprawności. mówi dr n. med. Małgorzata Kajderowicz-Kowalik

Program Rehabilitacji leczniczej dla mieszkańców Gminy Kobierzyce po przebytej chorobie COVID-19 rusza już w lipcu. Będą mogły z niego skorzystać osoby, które koronawirusa przechodziły nie wcześniej niż rok temu, a teraz borykają się z powikłaniami po chorobie. W sumie z rehabilitacji może skorzystać nawet 1000 pacjentów.

Aby wziąć udział w programie należy dostarczyć do Urzędu Gminy Kobierzyce zgodę na udział w programie i potwierdzenie faktu zamieszkania na terenie Gminy Kobierzyce czyli pierwszą stronę PIT za 2021 rok. Ostateczna decyzję o włączeniu do programu podejmuje lekarz. Osoby zakwalifikowane, mają zagwarantowane 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji, dwa razy w tygodniu. – dodaje Maria Wilk Sekretarz Gminy Kobierzyce

Program będzie realizowany w Kobierzycach i Bielanach Wrocławskich przez NZOZ Przychodnia Rodzinna Kajderowicz i Biliński, Małgorzata Kajderowicz-Kowalik. Pierwsze wizyty kwalifikacyjne zaplanowano już na początek lipca. Całkowity koszt programu to 1 mln złotych.

„ To pieniądze, które jako Gmina wygraliśmy w konkursie organizowanym przez Prezesa Rady Ministrów w ramach Narodowego Programu Szczepień „Rosnąca Odporność”. Konkurs premiował Gminy, które osiągnęły najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców. Program rehabilitacji jest realizowany dzięki odpowiedzialnej postawie naszych mieszkańców” – mówi Wójt Gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik.

Covid-19 jest chorobą wywołaną przez SARS-Cov-2, wirus z rodziny koronawirusów, która po razpierwszy została stwierdzona w mieście Wuhan w Chinach w listopadzie 2019 r. i stała się przyczyną globalnej pandemii. W Polsce na COVID-19 zachorowało ponad 6 mln osób.
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR