18
lipiec 2024, czwartek
IMIENINY: Kamila, Szymona

TERAZ
zachmurzenie małe
25°
DZIŚ
zachmurzenie umiarkowane
24°
JUTRO
bezchmurnie
28°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Czerwiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Profilaktyką w cukrzycę

Ponad 50 osób zgłosiło się do przychodni NZOZ „Twój Lekarz” na bezpłatne badania w ramach akcji „Cukier pod kontrolą”. Okazją był przypadający w listopadzie Światowy Dzień Cukrzycy.

Sobota 28 listopada była dobrym momentem, by sprawdzić swój organizm i zadbać o zdrowie. Większość zainteresowanych rejestrowała się jeszcze przed akcją, ale nie brakowało także i osób, które zgłosiły się do przychodni w Kobierzycach i Ślęzy spontanicznie. Każda z nich otrzymywała indywidualną kartę badań, którą w pierwszym gabinecie wypełniała pielęgniarka – wpisywała tu wyniki przeprowadzonych na miejscu badań poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, obwodu brzucha i BMI oraz ewentualne wcześniejsze przebyte choroby. Następnie pacjent przechodził z kartą do drugiego gabinetu, aby zasięgnąć konsultacji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Mógł również porozmawiać o profilaktyce antycukrzycowej, właściwej diecie i trybie życia czy postepowaniu już w przypadku wykrycia choroby. Jeśli wyniki sugerowały konieczność dalszego, bardziej specjalistycznego leczenia, pacjenci mieli możliwość od razu umówić się na wizytę lekarską do diabetologa czy dietetyka.

- W ten sposób chcemy edukować mieszkańców, zachęcać ich, by myśleli o zdrowiu swoim i swoich najbliższych. A jak pokazuje zainteresowanie mieszkańców, warto organizować podobne akcje – podkreśla Aleksandra Olender-Chlebik z NZOZ „Twój Lekarz”. – Cukrzyca jest podstępną chorobą, może przez lata rozwijać się bezobjawowo, profilaktyczne badania odgrywają tu ważną rolę. Dlatego cieszy nas, że tyle osób postanowiło aktywnie zadbać o siebie.

Organizatorzy zapewniają, że myślą już o kolejnych prozdrowotnych inicjatywach.

Izabela Strączek
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR