17
styczeń 2025, piątek
IMIENINY: Antoniego, Rościsława, Jana

TERAZ
bezchmurnie
DZIŚ
bezchmurnie
JUTRO
bezchmurnie

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Grudzień 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Uroczystość Nadania Imienia Szkole Podstawowej w Kobierzycach

We wtorek 15.12.2015 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość, która miała upamiętnić podwójne święto: jubileusz siedemdziesięciolecia powstania Szkoły Podstawowej w Kobierzycach oraz nadanie jej imienia Polskich Odkrywców i Podróżników.

15 grudnia 1945 roku pan Tadeusz Krawiec doprowadził do otwarcia szkoły w poniemieckim budynku przy ulicy Spółdzielczej. Oznaczało to, że dla dzieci z Kresów Wschodnich naprawdę kończy się II wojna światowa, a zaczyna się czas normalnego rozwoju i w miarę spokojnej nauki w polskiej szkole. I chociaż zasiedlanie przez Polaków Ziem Zachodnich było procesem trudnym, zdołano podnieść te tereny ze zniszczeń wojennych i na nowo zaszczepić tu polskość. Pierwsi kierownicy szkoły i nauczyciele musieli zmagać się z problemami, w które nam dzisiaj trudno wręcz uwierzyć: przeładowane klasy, wielozmianowość, piece węglowe w salach lekcyjnych, budynki grożące zawaleniem, brak sanitariatów i wiele innych. Przez pierwsze 50 lat szkoła przeszła wiele zmian, stale borykając się z kłopotami lokalowymi. Aż w 1995 roku, zaledwie po 3 latach budowy otrzymała nowy, duży budynek z pięknym terenem rekreacyjnym oraz bazą sportową. Od tamtej pory minęło już 20 lat...

Szkoła Podstawowa w Kobierzycach otrzymała imię Polskich Odkrywców i Podróżników. Jego pomysłodawcą jest uczeń Piotr Kaszuba, a Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski poparli ten pomysł, uznając, że polscy podróżnicy i odkrywcy to doskonałe wzorce osobowe dla dzieci. Reprezentują oni przekonania i wartości, które wychowawcy pragną zaszczepić w świadomości uczniów. Odkrywcy to ludzie, którzy poszukują odpowiedzi. Ich odkrycia bywają przypadkowe, ale często są rezultatem zamierzonych i celowych badań. Odkrywca może być dla uczniów wzorem wytężonej pracy, dążenia do celu, wyznaczania sobie kolejnych trudniejszych i bardziej zaawansowanych zadań. Chcemy, żeby imię Polskich Odkrywców i Podróżników było hołdem dla wielkich Polaków i łączyło się w świadomości dzieci z takimi postawami jak: ciekawość świata, gotowość do wytężonej pracy, samodyscyplina oraz konsekwentne dążenie do celu. Nadane naszej szkole imię daje wiele możliwości pracy dydaktycznej i wychowawczej z uczniami. To dzięki odkrywcom i podróżnikom poznajemy tajniki ludzkiego umysłu, inne kultury i obyczaje, dostarczają nam oni wiedzy, mądrości i wzruszeń. Wskazują sposoby doskonalenia charakterów. Pokazują najistotniejsze ludzkie wartości, cele, do których warto dążyć. Ich dzieje są zachętą do przezwyciężania słabości, rozwijania zainteresowań i zdolności oraz wszechstronnego pogłębiania wiedzy. Przygotowywaliśmy się do przyjęcia tego zaszczytnego imienia przez ponad rok. W tym czasie nasi uczniowie spotykali się z podróżnikami, słuchali ich relacji i oglądali zdjęcia z wypraw. Tworzyli prace plastyczne i plakaty dotyczące konkretnych postaci. Na lekcjach języka polskiego i godzinach do dyspozycji wychowawcy uczniowie zapoznawali się z osiągnięciami i życiorysami patronów. To wspaniałe, że ta nazwa jest również otwarta na wielkich ludzi, którzy dopiero w przyszłości rozsławią nasz kraj. Mamy nadzieję, że kiedyś do tego grona dołączą także absolwenci Szkoły Podstawowej w Kobierzycach.

Uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Kobierzycach imienia Polskich Odkrywców i Podróżników przebiegła pomyślnie, chociaż trema organizatorów była ogromna. Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście. W części oficjalnej obchodów odsłonięto tablicę pamiątkową, zaprezentowano nowy sztandar, były przemówienia oraz podziękowania. Natomiast w części artystycznej zobaczyliśmy spektakl o odkrywcach i podróżnikach, którzy przemówili ustami dziecięcych aktorów. Uczniowie efektownie zatańczyli krakowiaka w pięknych kolorowych strojach ludowych oraz wspólnie zaśpiewali pieśń szkoły. Goście obejrzeli również wystawę zdjęć, wpisali się do Złotej Księgi i po poczęstunku przygotowanym przez rodziców mogli oddać się szkolnym wspomnieniom.

Grażyna Ciężka
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kobierzycach




PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR