18
lipiec 2024, czwartek
IMIENINY: Kamila, Szymona

TERAZ
zachmurzenie duże
21°
DZIŚ
zachmurzenie duże
21°
JUTRO
bezchmurnie
27°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Czerwiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Projekt „Prosumenckie mikroinstalacje fotowoltaiczne w gminie Kobierzyce”


 

Dnia 22 grudnia 2015 roku w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Kobierzycach przy ul. Ludowej 7, w Kobierzycach  odbyło się spotkania informacyjne zorganizowane przez Wójta Gminy Kobierzyce, podczas których przedstawiona została propozycja udziału w projekcie polegającym na umożliwieniu mieszkańcom pozyskania dofinansowania do montażu instalacji odnawialnych źródeł energii - paneli fotowoltaicznych, które służą do produkcji energii elektrycznej ze światła słonecznego.

Gmina Kobierzyce ma zamiar ubiegać się o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 mających na celu wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii m.in. w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznych.

Proponowany mieszkańcom projekt zakłada budowę instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, służących do wytwarzania energii elektrycznej, ale z przeznaczeniem na potrzeby własne. Nie przewiduje on odsprzedaży wytworzonej przez instalacje energii elektrycznej przez okres trwałości projektu tj. 5 lat od daty przyznania pomocy. Dofinansowanie projektu ze środków RPO WD 2014-2020 może wynieść maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie (z terenu gminy Kobierzyce) mogą uzyskać szczegółowe informacje w Urzędzie Gminy Kobierzyce pok. 8 lub telefonicznie pod numerem 71 36 98 124. Warunkiem udziału w projekcie jest złożenie wniosku dotyczącego udziału w programie wraz z ankietą informacyjną.

Wnioski wraz z ankietą informacyjną należy składać w terminie do dnia 05 stycznia 2016 roku (wtorek) do godz. 15:30 w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Gminy Kobierzyce al. Pałacowa 1 Kobierzyce.

Druk ankiety informacyjnej do udziału w programie można pobrać poniżej lub w pokoju nr 8 Urzędu Gminy Kobierzyce, w godzinach pracy urzędu (od poniedziałku do piątku 7:30 - 15:30).


Fotowoltaika to technologia pozwalająca na zamianę energii słonecznej w prąd elektryczny, który ma wszechstronne zastosowanie: oświetlenie, grzanie, chłodzenie. Odbywa się to poprzez umieszczenie w miejscach eksponowanych na światło słoneczne (dach, grunt) specjalnych paneli. Instalacja fotowoltaiczna staje się nowoczesną, modną, a przede wszystkim ekologiczną alternatywą zasilania, daje znaczną niezależność od sieci energetycznej, oraz oszczędności.

Korzyści płynące z posiadania paneli:

  • Niskie koszty eksploatacji - fotowoltaiki i są niezwykle proste w budowie i instalacji, dlatego też systemy fotowoltaiczne są niemal bezobsługowe;
  • Gwarancja - panele fotowoltaiczne mają bardzo długi okres gwarancyjny, który dochodzi nawet do 25 lat;
  • Redukcja emisji CO2 - panele fotowoltaiczne w takcie produkcji energii nie emitują szkodliwych związków, gazów cieplarnianych, ani dwutlenku węgla;
  • Korzyści finansowe -  okres zwrotu  inwestycji wynosi szacunkowo około 4-5 lat dla prywatnych właścicieli;
  • Zwrot inwestycji - zwrot energetyczny instalacji fotowoltaicznej (czas, po jakim energia wyprodukowana przez system przekroczy energię potrzebną na produkcję podzespołów fotowoltaicznych) to okres około 2-3 lat;
  • instalacja fotowoltaiczna uniezależnia nas od cen energii oraz sieci energetycznej;
  • Pełne wykorzystanie dostępnej energii - panele fotowoltaiczne wykorzystują energię nie tylko promieniowania bezpośredniego, ale również odbitego oraz rozproszonego w pochmurny dzień.

Dokumenty do pobrania;

PDF - Ankieta ( PDF)

DOC - Regulamin udziału w projekcie ( Word)

DOC - Wzór umowy ( Word)

DOC - Wniosek ( Word)
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR