20
lipiec 2024, sobota
IMIENINY: Czesława, Hieronima

TERAZ
bezchmurnie
27°
DZIŚ
bezchmurnie
27°
JUTRO
bezchmurnie
31°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Czerwiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Usuwanie Azbestu

ponad 50 ton azbestu mniej

Rok 2022 był rekordowy pod względem usuwania rakotwórczego eternitu w gminie Kobierzyce. Od początku funkcjonowania programu zlikwidowano blisko 440 ton azbestu.

Darmowy demontaż, wywóz i utylizacja. Taką pomoc w likwidacji szkodliwego azbestu oferuje dla swoich mieszkańców gmina Kobierzyce. Wystarczy wypełnić wniosek i umówić termin wywozu zgodnie z harmonogramem.

12 lat temu ruszył Program Usuwania Wyrobów Zawierających Azbest z terenu Gminy Kobierzyce. W momencie, w którym zaczynaliśmy, na naszym terenie znajdowało się ponad tysiąc ton eternitu. Do tej pory udało się zlikwidować około 40 procent tego co było - mówi Piotr Kopeć Zastępca Wójta Gminy Kobierzyce.

Usuwanie azbestu finansowane jest ze środków własnych gminy Kobierzyce. W roku 2023 przeznaczono na ten cel 80 tysięcy złotych, co pozwoli usunąć około 53 ton eternitu.

Azbest nie jest obojętny dla zdrowia. Aby się go pozbyć, trzeba skorzystać z usług specjalistów, a rakotwórczy eternit należy utylizować zgodnie z przepisami - podkreśla Beata Haziak z Referatu Inwestycji Nieruchomości i Środowiska UGK Kobierzyce.

Azbest zgodnie z prawem powinien zniknąć z Polski do końca 2032 roku. O wsparcie przy utylizacji eternitu mogą się ubiegać właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych z terenu gminy Kobierzyce. Wnioski można składać przez cały rok.

Gracjana Rutkowska
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR