20
grudzień 2024, piątek
IMIENINY: Bogumiły, Dominika

TERAZ
zachmurzenie umiarkowane
DZIŚ
zachmurzenie małe
JUTRO
zachmurzenie małe

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Grudzień 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

KPR Gminy Kobierzyce

Historia i sukcesy


HISTORIA KPR GMINY KOBIERZYCE

Początki piłki ręcznej w Kobierzycach to okres początku lat dziewięćdziesiątych i związane jest nierozerwalnie z osobą założyciela, trenera i w ostatnim czasie kierownika drużyny Wojciecha Duczka.

Historia kobierzyckiej piłki ręcznej zaczęła się w 1992, gdy Wojciech Duczek został nauczycielem wychowania fizycznego w kobierzyckiej szkole.

„Właściwie nie było wtedy żadnej bazy sportowej. Mieliśmy tylko małe ziemne boisko z wylanymi betonem liniami do gry w piłkę ręczną. Coś trzeba było jednak robić na tych lekcjach i tak się zaczęła nasza przygoda z piłką ręczną”, wspominał po latach Wojciech Duczek w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Początkowo młode zawodniczki z Kobierzyc działały w ramach zajęć SKS w Szkole , później pod egidą Uczniowskiego Klubu Sportowego „Duet” założonego w maju 1996 roku. W 1998 w zarejestrowano w Sądzie Stowarzyszenie Sportowe pod nazwą- Klub Piłki Ręcznej Gminy Kobierzyce, które zastąpiło UKS Duet. Pierwszym Prezesem KPR Gminy Kobierzyce został pan Jan Skowroński, a pierwszym wiceprezesem pan Zbigniew Dobrzański.

W roku 2000 KPR Gminy Kobierzyce odniósł swój pierwszy duży sukces – IV miejsce w Mistrzostwach Polski Młodziczek w Żorach. Jak wspomina Wojciech Duczek, graliśmy wtedy przeciwko naszej obecnej zawodniczce, Beacie Skalskiej. Trenerem kobierzyckiej drużyny był wówczas pan Andrzej Dudkowski.

Już w pierwszym roczniku wychowanek KPR-u znalazła się znakomita zawodniczka, wieloletnia podpora zespołu pani Grażyna Janczak, dziś trenerka odnoszącego spektakularne sukcesy drugoligowego składu KPR Kobierzyce.

Działalność szkoleniowa i wychowawcza oraz budowanie drużyny w oparciu o własne wychowanki stały się znakiem rozpoznawczym KPR Gminy Kobierzyce.

Od początku swego istnienia klub działa jako organizacja silnie związana z lokalną społecznością – wszystkie funkcje w zarządzie pełnione są społecznie.

W pierwszych latach swego funkcjonowania KPR Kobierzyce działał w bardzo trudnych warunkach, mając do dyspozycji jedynie niewielką halę w kobierzyckiej szkole. Z konieczności, część treningów odbywała się we wrocławskiej hali przy ul. Parkowej i hali AWF. Sytuacja poprawiła się wraz powstaniem hali sportowej w Jordanowie Śląskim, w której zespół występował przez kilka lat.

Prawdziwą rewolucję przyniosło oddanie do użytku wspaniałej hali Sportowo- Widowiskowej w Kobierzycach w której swoją siedzibę ma Klub.

W sezonie 2011/12, z inicjatywy i pod trenerską wodzą Renaty Jastrzębskiej, utworzono drużynę seniorską KPR Kobierzyce.

Seniorki KPR-u w trzecim sezonie uzyskały awans do I ligi, a po kolejnych trzech sezonach, już pod wodzą Tomasza Folgi i Andrzeja Dudkowskiego awansowały do PGNiG Superligi Kobiet, w której obecnie występują.

W Superlidze KPR Kobierzyce zadebiutował 3 września 2016 meczem, przegranym, przeciwko Pogoni Szczecin. W pierwszym sezonie Superligowym klub zajął 9. miejsce w tabeli. W drugim awansował już na siódme, pokonując wiele utytułowanych, renomowanych zespołów. W swojej trzeciej superligowej kampanii kobierzyczanki uplasowały się na szóstej lokacie, a rok później sięgnęły po pierwszy w historii Klubu medal – brąz PGNiG Superligi kobiet. KPR rozgrywkach 2020/2021 poprawił ten wynik, zdobywając tytuł wicemistrza Polski. W poprzednim sezonie dołożył do swojego dorobku kolejny brązowy medal i historyczne trofeum – PGNiG Puchar Polski. W zbliżających się miesiącach trójkolorowe zadebiutują na arenie międzynarodowej, biorąc udział w EHF European Cup.

Prezesem Klubu Piłki Ręcznej sp. z o.o. jest pan Piotr Smoła. Zarząd tworzą: Jacek Blicharz oraz Jerzy Kiepura. Trenerką pierwszego składu jest Edyta Majdzińska.

Filarem działań KPR Gminy Kobierzyce pozostaje jednak nadal działalność szkoleniowa i wychowawcza. Wraz z dynamicznym rozwojem gminy Kobierzyce rozwinęły się sekcje dziecięce Klubu w nowych szkołach: w Wysokiej i w Tyńcu Małym. Najmłodsze zawodniczki ćwiczące pod okiem Martyny Michalak, wychowanki Klubu, startują w Dolnośląskiej Lidze Dziewczynek. Starsze realizują swoją pasję pod wodzą Beaty Skalskiej (zespoły juniorskie) oraz Grażyny Janczak (zespół II-ligowy), byłych reprezentantek Klubu.

Aktywność ta możliwa jest dzięki wsparciu sponsorów, z których pierwszym i najważniejszym jest Gmina Kobierzyce.

Zarząd stowarzyszenia KPR Gminy Kobierzyce, pod którego egidą szkolą się młode zawodniczki tworzą Prezes Grzegorz Roznerski, Wiceprezes Szymon Bejmowicz, sekretarz Jakub Dobrzyniecki oraz Sławomir Wnęk, Grażyna Janczak i Beata Skalska.

SUKCESY

Seniorki

  • PGNiG Puchar Polski – sezon 2021/2022
  • Brązowy medal Mistrzostw Polski PGNiG Superligi Kobiet – sezon 2021/2022
  • Srebrny medal Mistrzostw Polski Superligi PGNiG Kobiet – sezon 2020/2021
  • Brązowy medal Mistrzostw Polski Superligi PGNiG Kobiet – sezon 2019/2020
  • Awans do Superligi PGNiG Kobiet – sezon 2015/2016

Młodziczki

• IV miejsce w Mistrzostwach Polski Młodziczek – 2000/2001

Piłka Ręczna plażowa

2016/17:

  • juniorki: złoto Mistrzostw Polski – juniorki młodsze: srebro Mistrzostw Polski

2017/2018:

  • juniorki: piąte miejsce Mistrzostw Polski

2018/2019:

  • juniorki: srebro Mistrzostw Polski

2019/20:

  • juniorki: złoto na mistrzostwach Dolnego Śląska, szóste miejsce na Mistrzostwach Polski,
  • juniorki młodsze: złoto na mistrzostwach Dolnego Śląska
  • młodziczki: srebro na mistrzostwach Dolnego Śląska

2020/2021:

  • młodziczki: srebro na mistrzostwach Dolnego Śląska
  • juniorki młodsze: brąz na mistrzostwach Dolnego Śląska

2021/2022:

  • juniorki młodsze: złoto na mistrzostwach Dolnego Śląska, brązowy medal Mistrzostw Polski

Nasze zawodniczki powoływane są do seniorskiej kadry narodowej, kadry narodowej B, a także młodzieżowych kadr Polski. Ponadto kobierzyczanki są także reprezentantkami kraju na arenie międzynarodowej w plażowej odmianie piłki ręcznej.