08
grudzień 2022, czwartek
IMIENINY: Marii, Wirginiusza

TERAZ
zachmurzenie umiarkowane
DZIŚ
zachmurzenie umiarkowane
JUTRO
zachmurzenie duże

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Listopad 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

KPR Gminy Kobierzyce

Historia i sukcesy


HISTORIA

"Początki piłki ręcznej w Kobierzycach to okres początku lat dziewięćdziesiątych i związane jest nierozerwalnie z osobą założyciela, trenera i w ostatnim czasie kierownika drużyny Wojciecha Duczka.

Historia kobierzyckiej piłki ręcznej zaczęła się w 1992, gdy Wojciech Duczek został nauczycielem wychowania fizycznego w kobierzyckiej szkole.

„Właściwie nie było wtedy żadnej bazy sportowej. Mieliśmy tylko małe ziemne boisko z wylanymi betonem liniami do gry w piłkę ręczną. Coś trzeba było jednak robić na tych lekcjach i tak się zaczęła nasza przygoda z piłką ręczną”, wspominał po latach Wojciech Duczek w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Początkowo młode zawodniczki z Kobierzyc działały w ramach zajęć SKS w Szkole , później pod egidą Uczniowskiego Klubu Sportowego „Duet” założonego w maju 1996 roku. W 1998 w zarejestrowano w Sądzie Stowarzyszenie Sportowe pod nazwą- Klub Piłki Ręcznej Gminy Kobierzyce, które zastąpiło UKS Duet. Pierwszym Prezesem KPR Gminy Kobierzyce został pan Jan Skowroński, a pierwszym wiceprezesem pan Zbigniew Dobrzański.

W roku 2000 KPR Gminy Kobierzyce odniósł swój pierwszy duży sukces – IV miejsce w Mistrzostwach Polski Młodziczek w Żorach. Jak wspomina Wojciech Duczek, graliśmy wtedy przeciwko naszej obecnej zawodniczce, Beacie Skalskiej. Trenerem kobierzyckiej drużyny był wówczas pan Andrzej Dudkowski.

Już w pierwszym roczniku wychowanek KPR-u znalazła się znakomita zawodniczka, wieloletnia podpora zespołu pani Grażyna Janczak, dziś trenerka odnoszącego spektakularne sukcesy drugoligowego składu KPR Kobierzyce.

Działalność szkoleniowa i wychowawcza oraz budowanie drużyny w oparciu o własne wychowanki stały się znakiem rozpoznawczym KPR Gminy Kobierzyce.

Od początku swego istnienia klub działa jako organizacja silnie związana z lokalną społecznością – wszystkie funkcje w zarządzie pełnione są społecznie.

W pierwszych latach swego funkcjonowania KPR Kobierzyce działał w bardzo trudnych warunkach, mając do dyspozycji jedynie niewielką halę w kobierzyckiej szkole. Z konieczności, część treningów odbywała się we wrocławskiej hali przy ul. Parkowej i hali AWF. Sytuacja poprawiła się wraz powstaniem hali sportowej w Jordanowie Śląskim, w której zespół występował przez kilka lat.

Prawdziwą rewolucję przyniosło oddanie do użytku wspaniałej hali Sportowo- Widowiskowej w Kobierzycach w której swoją siedzibę ma Klub.

W sezonie 2011/12, z inicjatywy i pod trenerską wodzą Renaty Jastrzębskiej, utworzono drużynę seniorską KPR Kobierzyce.

Seniorki KPR-u w trzecim sezonie uzyskały awans do I ligi, a po kolejnych trzech sezonach, już pod wodzą Tomasza Folgi i Andrzeja Dudkowskiego awansowały do PGNiG Superligi Kobiet, w której obecnie występują.

W Superlidze KPR Kobierzyce zadebiutował 3 września 2016 meczem, przegranym, przeciwko Pogoni Szczecin. W pierwszym sezonie Superligowym klub zajął 9. miejsce w tabeli. W drugim awansował już na siódme, pokonując wiele utytułowanych, renomowanych zespołów. W sezonie 2018/2019 Kobierki były szóste, a rok później zdobyły pierwszy, historyczny medal - brąz.

Filarem działań KPR Gminy Kobierzyce pozostaje jednak nadal działalność szkoleniowa i wychowawcza. Drużyny młodzieżowe, pod wodzą byłych, znakomitych zawodniczek klubu, Beaty Skalskiej i Grażyny Janczak, występują w Dolnośląskiej Lidze Piłki Ręcznej.

Aktywność ta możliwa jest dzięki wsparciu sponsorów, z których pierwszym i najważniejszym jest Gmina Kobierzyce.

Prezesem Klubu Piłki Ręcznej jest pan Piotr Smoła. Zarząd tworzą: Jacek Blicharz -wiceprezes oraz Jerzy Kiepura, Łukasz Sztangret i Maciej Zając. Trenerem pierwszego składu jest Edyta Majdzińska."

SUKCESY

Seniorki

  • Brązowy medal Mistrzostw Polski Superligi PGNiG Kobiet – sezon 2018/2019
  • Awans do Superligi PGNiG Kobiet – sezon 2015/2016

Młodziczki

  • IV miejsce w Mistrzostwach Polski Młodziczek – 2000/2001

Piłka Ręczna plażowa

2016/17:

  • juniorki: złoto Mistrzostw Polski
  • juniorki młodsze: srebro Mistrzostw Polski

2017/2018:

  • juniorki: piąte miejsce na Mistrzostw Polski

2018/2019:

  • juniorki: srebro na Mistrzostw Polski

2019/20:

  • juniorki: złoto na mistrzostwach Dolnego Śląska, szóste miejsce na Mistrzostwach Polski,
  • juniorki młodsze: złoto na mistrzostwach Dolnego Śląska
  • młodziczki: srebro na mistrzostwach Dolnego Śląska

Nasze zawodniczki powoływane są do seniorskiej kadry narodowej : Barbara Zima, Mariola Wiertelak oraz Kinga Jakubowska. Natomiast Natalia Janas jest w szerokiej kadrze B, a Patrycja Kozioł jest reprezentantką drużyny narodowej Juniorek.

Siedziba:

Klub Piłki Ręcznej Gminy Kobierzyce
Kobierzyce ul. Dębowa 20, 55-040 Kobierzyce, województwo dolnośląskie
www.kprkobierzyce.pl