26
luty 2024, poniedziałek
IMIENINY: Mirosława, Aleksandra

TERAZ
pochmurnie
12°
DZIŚ
słabe opady deszczu
11°
JUTRO
zachmurzenie duże
11°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Styczeń 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Informator

Gminy partnerskie

Gminy partnerskie

 

Gmina Kobierzyce otwarta jest na współpracę zagraniczną nie tylko w sferze gospodarczej, która przejawia się pozyskiwaniem inwestorów. Równie ważna jest współpraca mieszkańców i lokalnych organizacji z partnerami zza granicy. Właśnie temu ma służyć nawiązywanie kontaktów i podpisywanie umów partnerskich z europejskimi samorządami.

 Obecnie Kobierzyce mają cztery gminy partnerskie. Współpraca ta przynosi wymierne efekty, zwłaszcza w takich dziedzinach jak oświata, kultura, sport i rolnictwo.

 

Piove di Sacco (Włochy)

 Piove di Sacco

Gmina Kobierzyce pierwsze porozumienie o współpracy podpisała 1 maja 1998 roku z włoską gminą Piove di Sacco. Piove di Sacco leży na północy Włoch, w regionie Veneto około 30 km od Wenecji i 18 km od Padwy. Od wybrzeża Adriatyku dzieli ją 25 km, a jej powierzchnia wynosi 36 km2. Jej głównym centrum administracyjnym jest miasto Saccisicia. Włoska gmina ma przede wszystkim charakter rolniczy.

 

Strona gminy Piove di Sacco

 

 

Wspólnota Gmin Kantonu Lencloitre (Francja)

 herb 2

W 2002 roku Gmina Kobierzyce rozpoczęła współpracę z francuską Wspólnotą Gmin Kantonu Lencloitre. Jej zwieńczeniem było uroczyste podpisanie umowy o partnerstwie 23 sierpnia 2004 roku. Wspólnota Gmin Kantonu Lencloitre leży w centralnej Francji, w regionie Poitou - Charentes, w Departamencie La Vienne. W skład Wspólnoty wchodzą następujące gminy: Cerany, Doussay, Lencloitre, Orches, Ouzilly, Saint Genest D´Ambiere, Savigny Sous Faye, Scorbe - Clairvaux, Sossay.

 

Strona Wspólnota Gmin Kantonu Lencloitre

 

 

Gmina Raesfeld (Niemcy)

 herb 3

27 sierpnia 2005 roku podpisano porozumienie o współdziałaniu pomiędzy niemiecką gminą Raesfeld a gminą Kobierzyce. Gmina Raesfeld położona jest na północnym-zachodzie Niemiec, w regionie Munsterland, bezpośrednio na północ od Zagłębia Ruhry w rejonie Nadrenii Północnej Westfalii. Jej powierzchnia wynosi 58 km2.

Raesfeld ma bogatą historię, pierwsze wzmianki w dokumentach o tym mieście datuje się na 889 rok. Obecnie gmina ta jest terenem silnie ustrukturyzowanym, obok rozwijających się gospodarstw rolnych kwitnie również rzemiosło i handel.

 

Strona gminy Raesfeld

 

 

Gmina Kobeřice (Czechy)

 herb 4

Ostatnim partnerem gminy Kobierzyce jest czeska miejscowość Kobeřice. Porozumienie o współpracy podpisano 23 marca 2010 roku.

Kobeřice położone są w północno-wschodniej części Czech przy granicy z Polską, niedaleko Opavy i Ostrawy. Kobeřice znajdują się w obrębie Hlučinska. W tym samym rejonie znajduje się także miejscowość Štěpánkovice, czyli odpowiednik naszych Szczepankowic. To wyjątkowy zbieg okoliczności, że w tak bliskiej odległości leżą miejscowości o takich samych nazwach w obu gminach.

W miejscowości Kobeřice, która zajmuje powierzchnię 1 715 ha. Na jej terenie znajduje się kopalnia gipsu. W Kobeřicach są dwa przedszkola, szkoła podstawowa z halą sportową, ośrodek zdrowia oraz kilka firm.

 

Strona gminy Kobeřice

 

 
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
KOSiR
KOSiR